Pradinis » Naudinga ir idomu

Kaip kalbėti, kad vaikas klausytų?

Patinka? Pasidalink Dalintis

Mokome_vaikus_klausytis

http://www.freephotos.com/

Vaikai dažnai nesiklauso. Kaip, beje, ir kai kurie suaugusieji. Skirtumas tame, kad ikimokyklinukus turime išmokyti atkreipti dėmesį jeigu į jį kreipiamasi. Tačiau pasak šeimos psichologų daug dažnesnė situacija, kai tėtis ar mama kreipiasi į vaiką 10 kartų, o po to griebiasi bausmės ar grasinimų. Vienintelis dalykas, kurį vaikas išmoksta jeigu elgiamės taip – neklausyti iki 10 karto.

Neklausydamas vaikas siekia nuolatinio dėmesio, kurį tokiu būdu ir gauna. Tačiau jeigu vaikas išmoks klausytis, jam bus lengviau mokytis, išvengti pavojingų situacijų, geriau sutarti su Jumis, mokytojais bei kitais suaugusiais, kurie iš vaikų tikisi pagarbos. Yra keletas paprastų būdų mokyti ikimokyklinio amžiaus vaikus įgūdžių, kurie jiems padės geriau priimti informaciją.


Kuo arčiau esate tuo geriau

Kiekviena mama anksčiau ar vėliau atranda, kad kuo iš toliau kalbi, tuo mažiau tavęs klausosi. Jeigu atsitūpsite ir kalbėsite su vaiku akis į akį sulauksite kur kas daugiau dėmesio ir efektyvesnio rezultato. Vaikams bus lengviau klausyti, jeigu sėdėsite šalia tuo metu, kai priminsite pabaigti sriubą  ar liautis kramtyti nagučius.Trumpai ir aiškiai

Formuluokite sakinius paprastai, aiškiai ir autoritetingai. Vaiko dėmesys gali nukrypti arba jis paprasčiausiai nesupras jeigu kalbėsite painiai ar ilgai. Geriau patarti: “Laikas užsivilkti megztuką” negu “Lauke jau pakankamai šalta, o tu neseniai sirgai… taigi, norėčiau, kad prieš eidama į lauką užsivilktum megztinį”. Ir jeigu vaikas neturi pasirinkimo verčiau neformuluoti sakinio kaip klausimo: “Sėskis į savo kėdutę, gerai, mažuti?”.

Žodis ne žvirblis

Aiškiai parodykite, kad tikrai esate rimtai nusiteikę dėl to, ką sakote ir nesukurkite vaikams įpročio reikalauti nuolaidų. Jeigu brolį mušančią sesutę prižadame išsiųsti į jos kambarį, tai kai tai pasikartos turime taip ir padaryti. Svarbu kad tiek vaikai, tiek abu tėvai būtų sutarę dėl bendrų drausmės taisyklių ir nebandytų švelninti situacijos kažkas pasielgia netinkamai.

Stenkimės nepriminti neesminių dalykų ir dešimtis kartų nekartoti pastabų dėl vieno ar kito veiksmo, nes priešingu atveju vaikas gali neklausyti net tada, kai šauksime, kad jis nebėgtų į gatvę.

Specialieji efektai

Žodžiai “laikas į lovą” sulauks daugiau dėmesio, jeigu juos lydės sustiprinantys veiksmai: ranka ant peties, išjungiama šviesa, palydėjimas valytis dantukų ar lovos klojimas.


Įspėkite iš anksto

Vaikams lengviau elgtis tinkamai, kai jie žino kaip reikia elgtis. Pavyzdžiui, 5 minutės prieš išeinant iš žaidimų aikštelės įspėkite, kad “laikas baigiasi ir kai tave pakviesiu eisime nusiplauti rankų, o po to keliausime namo“.


Skatinkime

Pakeltas tonas gali duoti rezultatų (kai kuriems vaikams), bet procesas nemalonus abiems pusėms. Dauguma vaikų geriausiai reaguoja, kai į juos kreipiatės žaismingai, taip pat kai po nelabai malonios užduoties (dantų valymas) laukia malonesnė (ir išsirinksime knygutę, kurią šiandien skaitysime).

Žaismingumas, įtaigumas ir pasitikėjimas, kurį mato vaikas jumyse kai kalbate, ugdo norą klausytis. Tai svarbu net tais atvejais kai reikia griežtumo. Aiškių ir autoritetingų paliepimų davimas nereiškia, kad turime būti grubūs - tokios žinutės efektyviausios kai jas lydi apkabinimas ar draugiška šypsena. Tegul vaikas atranda, kad bendradarbiauti malonu.

Geras pavyzdys užkrečia

Ikimokyklinio amžiaus vaikams bus lengviau klausyti, jeigu matys, kad Jūs jų taip pat klausotės. Įpraskite klausytis savo vaiko taip, pat pagarbiai, kaip klausytumėte suaugusio žmogaus. Žiūrėkite į vaiką kai jis Jums kalba, reaguokite mandagiai ir leiskite užbaigti nenutraukdami, kad ir sunkiai formuluojamo pasakojimo. Juk nenorėtumėte, kad Jums pasakojant įdomiausią istorijos epizodą pašnekovas nusisuktų ir nueitų ruošti vakarienės?


Bendraukime pagarbiai ir būkime dėmesingi vieni kitiems.


1 Ne ne ne2 Nesužavėjo3 Nieko4 Neblogas5 Super (Įvertinimų 1. Dabar vidurkis: 5.00 )
Loading ... Loading ...
Baldų gamyba: virtuvės, vonios, spintos, barai, ... Baldai. Virtuves baldai. Biuro baldai. Baldu gamyba. Ciuziniai. Lovos. Spinteles. Pigus baldai. Sekcijos. Drabuzines. Spintos

O ką manote Jūs?

Komentuoti galite prisiregistravę logged in to post a comment.